26 Haziran'da Gösterime Girecek Filmlerden Seçmeler

26 Haziran'da vizyona oldukça iyi filmler giriyor. İçlerinden en çok ilgimi çekenleri derledim:

Taksi Tahran (Taxi, 2015): İranlı başarılı sinemacı, Daire (Dayereh, 2000) ve Offside (2006) gibi ödüllü filmlerin rejim karşıtı yönetmeni Jafar Panahi, bir taksicinin Tahran'daki bir gününü anlatıyor. Ancak bu kez şoför koltuğunda Panahi'nin kendisi yer alıyor ve taksisine binen müşterilerle çeşitli sohbetler yapıyor. Belgesel türündeki film, 2015 Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ve FIPRESCI Ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca film, 34. İstanbul Film Festivali'nin Akbank Galaları bölümünde de yer almıştı.

IMDb Puanı: 7,6
Rotten Tomatoes: 8,5

Karanlık Yerler (Dark Places, 2015): Kansas'taki çiftlik evlerinde anne ve babası vahşice öldürüldüğünde 7 yaşında olan Libby Day (Charlize Theron), cinayetin ardındaki gerçekleri açığa çıkarmak için 25 yıl sonra geri döner.

Chloë Grace Moretz, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Christina Hendricks'in rol aldığı, senaryosu Gillian Flynn'in romanından Gilles Paquet-Brenner tarafından uyarlanan ve çekilen film dram-gizem türünde. Film, genç yeteneklerle ustaları bir araya getiriyor. Filmin merak uyandırmasının en önemli nedeni, Gillian Flynn'in epey beğeni toplayan Kayıp Kız (Gone Girl, 2014) filminin de yazarı olması.

IMDb Puanı: 6,7
Rotten Tomatoes: 5,6

McFarland, USA (2015):  Kevin Costner, Maria Bello, Ramiro Rodriguez'in rol aldığı filmi, Balinanın Sırtında (Whale Rider, 2002), Tek Başına (North Country, 2005) gibi başarılı filmleri de yapan Yeni Zelandalı kadın yönetmen Niki Caro yönetiyor. Film, deneyimli ve mücadeleci bir koç olan Jim White'ın (Kevin Costner) Amerika'nın en fakir şehirlerinden biri olan McFarland'a gelişini ve burada lise öğrencileri arasındaki potansiyeli keşfedişini anlatıyor. White, onları hiç ummadığı bir şekilde şampiyonluğa yaklaştıracaktır.

IMDb Puanı: 7,5
Rotten Tomatoes: 6,8

Onur (Pride, 2014): 2015 BAFTA En İyi İlk Film (Senaryo-Yapım), 2014 Cannes Kuir Palmiye, 2014 Britanya Bağımsız Sinema Ödülleri En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, 2014 Flandres (Ghent) İzleyici Ödüllerini kazanan, ayrıca 2015 yılında Altın Küre Ödülüne de aday olan Onur, 1984 yılında Ulusal Maden İşçileri Sendikası’nın ülke genelinde düzenlediği greve Londralı bir grup eşcinsel aktivistin yardım etmeye karar vermesiyle gelişen olayları anlatıyor. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan filmin başrollerinde, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerinden Bill Nighy, The Affair dizisinin yıldızı Dominic West, iki BAFTA Ödüllü, Tyrannosaur filminin yönetmen ve senaristi Paddy Considine, Sherlock dizisinde Jim Moriarty karakterine hayat veren Andrew Scott ile yine çok başarılı bir karakter oyuncusu olan İngiliz aktris Imelda Staunton yer alıyor.

Film, 34. İstanbul Film Festivali'nin programında da yer almıştı.

Film hakkındaki yazım burada.

IMDb Puanı: 7,8
Rotten Tomatoes: 7,6