Acting is Surviving

Listen to Me Marlon, güzel ve akıllıca bir yöntemle çekilmiş bir belgesel. Anlatıcının kendisi, Marlon Brando. Kendi kendine konuşuyor, kendi yalnızlığını/a anlatıyor; bu sayede alabildiğine dürüst olduğuna bizi inandırmayı başarıyor.

Başından sonuna dek sıradışı bir hayat gibi görünüyor en başta. Ama Marlon anlattıkça, biz dinledikçe ve onun beyaz perdenin ardındaki yüzünü görmeye başladıkça, bunun hepimizin hayatı olabileceğini görüyoruz. En azından bu yakınlığı kuruyor Marlon. (Ve bu derece "aradan çıkmayı" başarıyor yönetmen.) Annesini döven babasına, "Bir daha ona vurursan, seni öldürürüm!" diyor adrenalin dolu gençliğiyle.

Oyuncu olmadan önce sokaklarda yatıp kalktığını, gençliğinde bir askeri okula gönderildiğini, derine inmese de aşklarını, arzularını, hatalarını, kendince doğrularını anlatıyor. Şiirsel ve vurucu bir dille.

En sonunda, karşımızda cesur bir oyuncu olduğuna inanıyoruz. Çok basit görünen doğruları söyleyebildiği için en başta, cesur. Babasının ölümünden sonra onu affedebildiği için -çünkü bir yerde, o da babasına benziyor, aynı hasarlı dölden geliyorlar çünkü-, tek iyi bildiği işin "oyunculuk" olduğunu itiraf ettiği ve bunu para için yaptığını söylediği için, "Ne yaparsan yap, insanlar seni efsaneleştirirler" (People will mythologize you, no matter what you do) dediği için ve aslında sokaktaki herkesin hayatta kalabilmek için rol yaptığını, kimilerinin ise bundan para kazanabildiğini anlattığı için...

"Körler krallığında, tek gözü olan adam kraldır," (In the kingdom of the blind, the man with one eye is the king) diyor Marlon. Eğer bu, ajanslar, avukatlar, şan, şöhret dünyasında para dışında bir şeyler elde etmeyi, bulmayı beklerseniz, acı çekersiniz.

Belgeselin yönetmeni Stevan Riley, daha önce Everything or Nothing (2012), Fire in Babylon (2010) gibi belgeselleri çekmiş olan İngiliz sinemacı. Listen to Me Marlon ile epey övgü almayı başaran Riley, takip edilesi isimler arasında gösterilebilir. Son belgeseliyle, bu senenin Sundance Film Festivali Jüri Büyük Ödülü'ne aday olmayı da başardı.


Yönetmen: Stevan Riley
Yazarlar: Stevan Riley, Peter Ettedgui

Puanım: 10
IMDb Puanı: 8,2
Rottentomatoes: 8,0