Ben, Earl ve Ölen Kız, 2015 Filmekimi Programında!

Jesse Andrews'un romanından yine kendisi tarafından beyazperdeye uyarlanan Amerikan komedi/dram yapımı Ben, Earl ve Ölen Kız (Me and Earl and the Dying Girl, 2015), ilk gösterimini yaptığı 31. Sundance Film Festivali'nde, Jüri Büyük Ödülü (Dramatik) ile İzleyici Ödülünü (Dramatik) kazanmayı başardı.

Pek çok festivalden ödülle dönen filmin yönetmeni, Glee'nin yönetmenlerinden ve ikinci uzun metrajlı filmini çeken Alfonso Gomez-Rejon.

Film, lise son sınıfa gitmekte olan, üniversite için çok hevesli görünmeyen Greg'in (Thomas Mann) annesinin ısrarı sonucunda, kansere yakalanan sınıf arkadaşı Rachel (Olivia Cooke) ile arkadaşlık kurmaya başlamasını ve ardından gelişen olayları anlatıyor.

Wes Anderson filmlerinin muzip havasıyla -ancak onlar kadar zekice olmayı beceremeden- ve -kitaptan uyarlanışının da etkisiyle- hoş, hafif bir edebi tatta başlıyor. Özellikle Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars, 2014) filmini yeni izlemişken ve Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember, 2002) gibi başka hoş bir film daha varken yine bir liseli kanser hikayesiyle karşı karşıya olmak, çok ilgi çekici gelmiyor. Yine de, konunun işlenişi ve ilerleyen dakikalarda, hatta çabucak bu iki filmden alçakgönüllülükle uzaklaşması, filmde yeni yetenekler/yüzlerle karşılaşmak (Mann, RJ Cyler, Cooke), izlenirliği oldukça artırıyor.

Ben, Earl ve Ölen Kız, daha adıyla bile aslında sinemada kanser temalı filmlerle hafiften alayını geçmeye başlıyor izlenimi veriyor. Greg'in sırf annesinin dırdırından kurtulmak için Rachel'a gitmesi ve aralarında geçen ilk diyalogun muzip ve sevimli havası, bu izlenimi güçlendiriyor.

2015 Filmekimi programında yer alan ve ülkemizdeki gösterim tarihi 6 Kasım olarak belirlenen film, senenin başarılı yapımlarından biri.


Puanım: 7,0
IMDb Puanı: 8,1
Rottentomatoes: 7,6