Bu Filmi Daha Önce İzledim Tadında: Seninle Bir Ömür

Nicholas Sparks'ın çok satan aynı isimli kitabından uyarlanan Seninle Bir Ömür (The Longest Ride, 2015) geçirdiği sakatlık sonrası hayallerine geri dönmek için çabalayan eski rodeo şampiyonu Luke (Scott Eastwood) ile üniversiteden mezun olup, New York'un sanat dünyasına bir stajyer olarak girmek üzere olan yetenekli ve iyi kalpli Sophia (Britt Robertson) arasındaki aşkı anlatıyor. Bir kaza esnasında kurtardıkları huysuz ama sevimli ihtiyar Ira (Alan Alda) ile ona ait bir kutu dolusu aşk mektubu, ikiliyi derinden etkileyecek ve ilişkilerine ummadıkları bir şekilde yön verecektir.

Film, Clint Eastwood'un kendisine epeyce benzeyen oğlu Scott Eastwood ile genç Ira'nın (Jack Huston) sevgili eşi rolündeki genç Ruth'u canlandıran Charlie Chaplin'in torunu Oona Chaplin'i de bir araya getiriyor.

Filmi tek bir kelimeyle anlatmam gerekse, "temiz" derdim sanırım. Oyunculuklar, senaryo, yaratılan atmosfer, kurgu, hepsi oldukça temiz bir şekilde devşirilmiş. Fazlalık ve eksikliklerden öylesine arındırılmış ki, -eğer Sparks ya da romantik film hayranıysanız- her bir saniyesinden oldukça keyif alarak izleyebilirsiniz. Kuzey Carolina'nın ütopik doğasını, ağır çekim rodeo sahnelerini başarıyla kotaran David Tattersall sinematografisi ve gayet hoş soundtrack'i ile, geçen senenin Sparks uyarlaması Unutulmaz Aşk'tan (The Best of Me, 2014) izlenirliği daha yüksek bir film çıkmış ortaya.

Yine de, filmin wikipedia simple english tadındaki senaryosuna ("Onu kurtarmam lazım!", "Aşk fedakarlık ister"), film boyunca kadın karakterimizin dudaklarını yapmacık bir şekilde büzüp durmasına, her anlamda ideal bir tablosu çizilen erkek karakterin zoraki "cool" ses tonuna tahammül etmek biraz zor olabiliyor kimi zaman.  (The Notebook'un en sevilen Sparks uyarlamalarından biri olmasına şaşırmamalı. Çünkü Ryan Gosling ve Rachel McAdams'ın, her Hollywood yapımında karşımıza çıkan sıradan kadın ve erkek tiplerinden epeyce farklı, kendilerine has birer güzelliği ve inandırıcı bir uyumu vardı.)

Seninle Bir Ömür'ün, Sparks'ın sinemaya uyarlanan 10. kitabı olduğunu ve bütün bu uyarlananlar içinde en uzun süreye sahip olduğunu da hatırlatayım.


Puanım: 4,0
IMDb Puanı: 7,2
Rotten Tomatoes: 4,3

Yönetmen: George Tillman Jr.
Senaryo: Craig Bolotin (Nicholas Sparks'ın romanından)
Oyuncular: Scott Eastwood, Britt Robertson, Alan Alda, Oona Chaplin, Jack Huston