Filmekimi'nde Gösterilecek Filmler Belli Olmaya Başladı

3 - 11 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Filmekimi programında yer alan filmler belli olmaya başladı.

2002 yılından beri her yıl İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen Filmekimi, izleyicileri her sonbahar dünya sinemasından ödüllü filmlerle buluşturuyor. Aralarında ülkemizde ilk defa gösterilen filmlerin de yer aldığı etkinliğin 2014 yılı filmleri arasında, Dardenne Kardeşlerin İki Gün ve Bir Gece (Deux jours, une nuit), Richard Linklater'ın merakla beklenen filmi Çocukluk (Boyhood), Mike Cahill'in Kök (I Origins), usta sinemacı Mike Leigh'in Bay Turner (Mr. Turner) ve Ken Loach'un Özgürlük Dansı (Jimmy's Hall) gibi filmleri yer alıyordu.

Bu sene sonbaharda izleyeceğimiz filmlerden şimdiye dek açıklananları ise şu şekilde:

Mia Madre:

İtalyan yönetmen Nanni Moretti'nin yeni filmi, annesi hastanede ölmek üzere olan film yönetmeni Margherita'nın (Margherita Buy), bir yandan filmine konsantre olmaya çalışırken, bir yandan kaçınılmaz olan ölümle yüzleşmesini anlatıyor. 2015 Cannes Film Festivali'nde yönetmenine Ekümenik Jüri Ödülü getiren film, aynı zamanda senenin Altın Palmiye (Palme d'Or) adaylarından biriydi. Film, David di Donatello Ödüllerini ise, En İyi Kadın Oyuncu (Margherita Buy) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Giulia Lazzarini) dallarında almayı başardı.

IMDb Puanı: 7,3
Rotten Tomatoes: 8,0

Yönetmen: Nanni Moretti
Senaryo: Nanni Moretti, Francesco Piccolo, Valia Santella
Oyuncular: Margherita Buy, John Turturro, Giulia Lazzarini

El Club:

Gael García Bernal'li No (2012) adlı filmiyle Akademi Ödülü'ne aday olan Şilili yönetmen Pablo Larraín'in yeni filmi El Club, Kilise'den uzaklaştırılarak Şili'nin küçük bir sahil kasabasına sürülmüş olan bir rahibe ve dört rahibin hikayesini anlatıyor.

2015 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü'ne aday olan ve Büyük Jüri Ödülü'nü kazanan film, konusuyla merak uyandırıyor.

IMDb Puanı: 7,7
Rotten Tomatoes: -

Yönetmen: Pablo Larraín
Senaryo: Guillermo Calderón, Daniel Villalobos
Oyuncular: Roberto Farías, Antonia Zegers, Alfredo Castro

The Lobster:

Yunan sinemacı Yorgos Lanthimos'un ilginç bir kadroyu buluşturduğu ilk İngilizce filmi The Lobster, yakın bir gelecekte bir eş bulmanın ölüm kalım meselesi olduğu bir hikaye anlatıyor. 2015 Cannes Film Festivali'nde yönetmenine Jüri Ödülü de kazandıran yapım, senenin Altın Palmiye Adaylarından biri aynı zamanda. Aşk, yalnızlık ve ilişkiler temalı film, yeni neslin usta oyuncularını bir araya getiriyor.

IMDb Puanı: 8,2
Rotten Tomatoes: -

Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Senaryo: Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou
Oyuncular: Colin Farrell, Léa Seydoux, Rachel Weisz, Ben Whishaw

Saul Fia (Son of Saul):

Macar yönetmen László Nemes'in bu ilk uzun metrajlı filmi, Yahudilerin biraz daha uzun yaşama karşılığında en pis işlerde çalıştırıldığı Sonderkommando'da ölüleri yakmakla görevli Saul'in (Géza Röhrig) hikayesini anlatıyor. 2015 Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü'nün yanısıra, François Chalais Ödülü ile Jüri Büyük Ödülü'nün de sahibi olan yapım, sarsıcı ve farklı bir soykırım hikayesini beyazperdeye getiriyor. Oldukça övgü toplayan Saul Fia, etkinliğin en dikkat çeken filmlerinden biri olmaya aday.

IMDb Puanı: 8,1
Rotten Tomatoes: 9,7

Yönetmen: László Nemes
Senaryo: László Nemes, Clara Royer
Oyuncular: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn 


Ayrıntılı bilgi için: http://filmekimi.iksv.org/tr