Fransız Sinemasının Büyük Yeteneklerinden Biri: Marion Cotillard

1975 doğumlu, muhteşem Fransız aktris Marion Cotillard’ın doğum günü 30 Eylül.

Ünlü oyuncunun ilk dikkat çekici işi, 1998'de Luc Besson tarafından yazılıp, Gérard Pirès tarafından yönetilen Taksi (Taxi) filmi idi. Ardından önce ülkesinde sonra da dünya çapında bilinen işleri gelmeye başladı. 

Hızla tanınmasını sağlayan art arda birçok büyük bütçeli Amerikan filminde oynadı. Tim Burton’un Büyük Balık (Big Fish, 2003), Ridley Scott'ın İyi Bir Yıl (A Good Year, 2006), Christopher Nolan’ın Başlangıç (Inception, 2010) ile Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises, 2012), Woody Allen’ın Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris, 2011), Steven Soderbergh’in Salgın (Contagion, 2011), James Gray’in Bir Zamanlar New York (The Immigration, 2013), Robert Zemeckis'in Müttefik (Allied, 2016) filmleri gibi büyük yönetmenlerin, usta oyuncularla dolu oldukça başarılı işleriydi bunlar.

Yine de biz Cotillard’a en çok, ona ilk Oscar’ını getiren Kaldırım Serçesi (La môme, 2007) filmindeki rolü ile hayran kaldık. Fransız oyuncu bu filmde harikulade bir iş çıkarıyor ve adını sinema tarihinin en iyileri arasına yazdırmayı başarıyor. Dardenne Kardeşler’in oldukça başarılı işi İki Gün ve Bir Gece (Deux jours, une nuit; 2014) filminde ise, işine geri dönmek için mücadele veren fabrika işçisi Sandra rolü ile oldukça akılda kalıcı bir performans sergiliyor. Ayrıca bu filmdeki oyunculuğuyla tekrar Oscar’a aday oluyor.

Oynadığı her filmde parlayan Marion Cotillard’ın 2012’de başrolünde olduğu, Jacques Audiard filmi Pas ve Kemik (De rouille et d'os) oldukça başarılı bir dram filmi. Film aynı zamanda Belçikalı aktör Matthias Schoenaerts’ın da ilk dikkat çeken işlerinden biri. Aktrisin bu filmde de oldukça zorlayıcı bir rolün altından başarıyla kalktığını görüyoruz.

Guillaume Canet ile başrollerinde oldukları Cesaretin Var mı Aşka? (Jeux d'enfants, 2003) adlı filmi her ne kadar oldukça beğenilse de, romantik komedilerden ziyade dramalarda çok daha göz doldurucu bir iş çıkarıyor Cotillard. Özellikle başrolde olduğunda izlemeye doyamıyorsunuz.

30 Eylül’de kırk üç yaşını dolduracak olan güzel ve yetenekli oyuncunun son işleri ise şunlar:

Guillaume Canet’nin yazıp yönettiği ve oynadığı Rock'n Roll (2017), Arnaud Desplechin filmi İsmail’in Hayaletleri (Les fantômes d'Ismaël, 2017) ile Vanessa Filho’nun Gueule d'ange (2018) filmi.