Güzellik Gözlerdedir

Cem Yayınevi tarafından 1978'de yayınlanan Sappho Üzerine Konuşmalar ve Şiir Çevirileri, aynı zamanda Azra Erhat ile Cengiz Bektaş'ın akıcı, keyifli sohbetlerini içinde barındırıyor. Sappho'nun şiir üslubu, Yunan şiiri ve kendi coğrafyamızla ilgili pek çok ilgi çekici bilgi veren bu eser, şairi ve dönemini tanımak için harika bir ilk adım olabilir. Bunlar dışında, bende yazma isteği uyandıracak denli güzel bir hikayeden bahsediyor Cengiz Bektaş. Kendi güzellik anlayışından bahsederken, "gözlerin" önemine değinip başından geçen şu olayı anlatıyor:

Bektaş bir gün lokantadayken, karşı masaya bir çift gelip oturur. Erkeğin sırtı, kızın ise yüzü dönüktür. Kıza ilk baktığında, onun "güzel" olmadığını düşünür önce. Yemeğini yemeye devam eder, araya bir şeyler girer ve tekrar gözü kıza takılır. Bu defa kız ona çok güzel görünür. Bunun nedenini de çabucak anlayıverir. Çünkü kız tam o sırada, karşısındaki erkeğine sevgiyle bakmaktadır. Gözleri içten gelen bir sevgiyle öylesine parlamakta ve bu gözlerden yansıyan ışık kızın yüzünü öylesine aydınlatmaktadır ki, bu yüze çirkin demek haksızlık olur.

Cengiz Bektaş'ın bu güzel anlatısı bana, şarkı söyleyince güzelleşen kimi kadınları anımsattı. Ortalama, hatta ortalamanın altında bir fiziki görünümü olmasına rağmen, güçlü ve etkileyici sesiyle şarkı söylemeye başlayan bir kadının, bir bebeğin saf güzelliğine denk bir güzelliğe eriştiğini düşünürüm hep. Öyle güzel, güçlü ve içten gelen bir istekle söylerler ki şarkılarını/türkülerini, çirkin olmaları mümkün değildir o an için. Tıpkı Bektaş'ın söylediği gibi.


Okuma: Sappho Üzerine Konuşmalar ve Şiir Çevirileri, Azra Erhat/Cengiz Bektaş, Cem Yayınevi, 1978

Foto: David Marcu