Hayata Yeniden Başlama Hikayesi: I'll See You In My Dreams

Her gününü birbirinin aynı geçiren emekli öğretmen, eski şarkıcı ve dul Carol'ın (Blythe Danner) yaşamı köpeğini kaybettikten sonra hareketlenmeye başlar. Önce, havuzunu temizlemeye gelen genç ve kültürlü Lloyd (Martin Starr) ile arkadaş olur; ardından yakışıklı ve karizmatik Bill (Sam Elliott) ile heyecan uyandıran ve yepyeni bir ilişkiye başlar. Sevimli ihtiyar dostlarının ve kızının da desteğiyle Carol, yaşama yeniden başlamanın her yaşta mümkün olabileceğini görür.

I'll See You In My Dreams, her an lafını bilmez birinin düşüncesizce konuşacağından endişe edip durduğunuz, ancak filmin gidişatının genellikle belli ettiği gibi hiçbir kabalığın, aksiliğin, huzursuzluğun yaşanmadığı filmlerden biri. Ama bu, hayatın içinde herkesin az ya da çok yaşadığı acı ve sevinçlerin filmde yer almadığı anlamına gelmiyor. Yumuşak, naif, saydam bir film I'll See You In My Dreams. Blythe Danner'ın kareoke söylediği sahnenin her an bir aksilik nedeniyle kesintiye uğrayabileceğinden, dostça sarılmaların, aşkla öpüşmelerin, tatlı ve doyurucu sohbetlerin yarıda kesileceğinden, karakterlerimizin birbirlerini anlamsız yere kırabileceklerinden endişe ediyorsunuz. Oysa sonrasında gerçekleşen daha büyük acıları, kayıpları, yalnızlığı filmin, olay örgüsünün olağan akışı içinde kabulleniveriyorsunuz. Bence filmin mütevazı başarısı tam olarak burada.

Yönetmen Brett Haley, bu ikinci uzun metrajlı filminde hayli başarılı bir iş çıkarmış. Üstelik, senarist Marc Basch ile senaryoyu yalnızca iki haftada yazmışlar.

Filmin, Tom McCarthy'nin yazıp yönettiği, Peter Dinklage, Patricia Clarkson ve Bobby Cannavale'li Hayatın İçinden (The Station Agent, 2003) filmiyle aynı kulvarda olduğunu söyleyebiliriz. 2015 Sundance Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapan I'll See You In My Dreams, umut, hüzün ve arkadaşlık temalı filmleri sevenler için birebir.


Puanım: 8,0
IMDb Puanı: 6,8
Rotten Tomatoes: 7,4

Yönetmen: Brett Haley
Senaryo: Marc Basch, Brett Haley
Oyuncular: Blythe Danner, Martin Starr, Sam Elliott, Rhea Perlman, Mary Kay Place, June