İçinden Kedi Geçen Filmler

Kediler, özellikle köpekler gibi hareketleri tahmin edilebilir ve yönlendirilebilir olmadığından sinemada çok fazla karşımıza çıkmıyor. Dolayısıyla filmlerde yer aldıkları zaman, rolleri de uzunsa, yönetmenler aynı özelliklere sahip birkaç kediyi oynatma yoluna gidebiliyorlar.

İşte içinden kedi geçen bazı filmler:

Baba (The Godfather, 1972)

İçinden kedi geçen filmlerin en bilinenlerinin başında tabii ki Baba filmi geliyor. Filmin başındaki meşhur sahnede, Marlon Brando’nun kucağında tuttuğu kediyi yönetmen Coppola dışarda bulmuş. Böylece, aslında senaryoda olmamasına rağmen bu kedi, sinema tarihinin en güçlü karakterlerinden biriyle anılır hale geldi. Daha sonra kedi ve Don Vito Corleone arasında bağ kurularak (ılımlı yüzün ardındaki pençeler gibi), filme çeşitli metaforlar bile yüklendi.

Shopgirl (2005)

Depresyonla ilgili çekilmiş en güzel romantik yapımlardan biri olan ve muhteşem Claire Danes’in başrolünde olduğu 2005 yapımı filmin yazarı, aynı zamanda başrol oyuncularından biri olan Steve Martin. Anand Tucker’ın yönettiği filmde, Jason Schwartzman da en dikkat çekici işlerinden birini ortaya koyuyor.

Danes’in canlandırdığı yalnız, depresif, yaratıcı ve güzel Mirabelle karakterinin sarman bir kedisi var.

Gifted (2017)

2017’nin ilgi gören yapımlarından biri olan, Marc Webb’in yönetip, Tom Flynn’in senaryosunu kaleme aldığı filmde, Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan, Octavia Spencer, Jenny Slate gibi oyuncular yer alıyor. Bu kadroya bir de tek gözlü tatlı mı tatlı bir sarman kedi eşlik ediyor.

Çılgınlar Kraliçesi (Breakfast at Tiffany's, 1961)

Truman Capote’un romanından uyarlanan, Audrey Hepburn ve George Peppard’ın rol aldıkları iki Oscar ödüllü bu klasik filmde meşhur bir sarman kedi yer alıyor. Ancak filmde görünen kedinin, iki farklı kedi olduğunu anımsatalım. Film boyunca bu iki kedi dönüşümlü olarak oynatılmış. Filmdeki kedilerden biri, Orangey the Cat, aynı zamanda Patsy Ödülü’nü (the Patsy Award) iki kere kazanmış tek kedi olarak geçiyor sinema tarihinde. Bu ödül bir tür hayvanlar için verilen Oscar ödülü sayılıyor. Orangey isimli kedi bu ödülü ilk olarak 1951’deki Rhubarb filmi ile kazanmış. Ardından ise 1961’deki Breakfast at Tiffany’s filmi gelmiş. Kedinin eğiticisi, bu alanda isim yapmış olan Frank Inn. Bu meşhur kediyi, The Incredible Shrinking Man (1957), Gigot (1962), Village of the Giants (1965) filmleri ile Our Miss Brooks (1952-58) isimli TV serisinde de görebilirsiniz.

Yaratık (Alien, 1979)

Sinema dünyası sarmanlara bayılıyor olsa gerek. 

Ridley Scott’ın Oscar ödüllü klasik korku-bilimkurgu filmi Yaratık’ta, Sigourney Weaver’ın yol arkadaşı olan ve onunla birlikte hayatta kalmayı başaran Jones isimli kediyi görebilirsiniz. Çekimlerin ilk gününde Weaver’ın cildinde kızarıklıklar oluşunca, kediye alerjisi olabileceğini düşünmüş. Ancak sonra ortaya çıkmış ki, oyuncunun alerjisi kedilere değil, terli görünmesi için vücuduna sıkılan gliserin’eymiş.

Kaçak Gelin (Runaway Bride, 1999)

Julia Roberts ve Richard Gere’i 1990 yapımı Özel Bir Kadın’dan (Pretty Woman) sonra tekrar bir araya getiren filmde, bekar Ike Graham’ın uzun tüylü, sevimli bir kedisi vardır. Filmin yönetmeni ise, usta isim Garry Marshall.

A Street Cat Named Bob (2016)

Yalnızca içinden geçmeyip aynı zamanda başrollerinden birinde yer alan filmin meşhur kedisi, Bob. Film James Bowen’ın yaşam öyküsünden yola çıkılarak yazılan, uluslararası çok satan kitaba dayanıyor. Filmde gerçek hayattaki Bob adlı sevimli mi sevimli kedinin kendisi rol alıyor. Bob, muhtemelen sinemanın en meşhur sarman kedilerinden biri. Kediseverlerin kaçırmaması gereken bir film.

Suyun Sesi (The Shape of Water, 2017)

Guillermo del Toro’nun 2017 yapımı bu modern peri masalında Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon ve Richard Jenkins gibi önemli isimler yer alıyor. Jenkins’in canlandırdığı Giles karakterinin evinde kedileri olduğunu görebilirsiniz. Filmdeki kedi sahnesinde, meşhur Alf TV dizisine de atıf var. Ancak bu atıfı anlamak için hem diziyi hem de filmi izlemeniz gerekiyor.

Kadın Aklı Erkek Aklı (The Ugly Truth, 2009)

Katherine Heigl ve Gerard Butler’ın oynadıkları bu eğlenceli romantik komedi filminde, Heigl’ın canlandırdığı TV programı yapımcısı Abby karakteri kedisiyle yaşamaktadır. Robert Luketic tarafından yönetilen 2009 tarihli filmde, iki zıt karakterin tatlı çekişmesi anlatılıyor.

Gün Batmadan (Before Sunset, 2004)

Sinema tarihinin en başarılı üçlemelerinden biri olan serinin 2004 yapımı bu ikinci filminde karakterlerimiz 30’lu yaşlarındadır. Julie Delpy’nin canlandırdığı Celine’in filmde görebileceğiniz kedisinin ismi ise Che. Anlamı ise “Hey” imiş. Celine kedisi ile ilgili en çok sevdiği şeyin, onu bahçeye indirdiğinde etrafındaki her şeyi sanki ilk kez görüyormuş gibi merakla incelemesi olduğunu anlatıyor filmde. 

Bütün kedi sahipleri de kedileriyle ilgili en çok bunu sevmez mi zaten.

Amelie (Le fabuleux destin d'Amélie Poulain, 2001)

Bu çoktan modern klasikler arasına girmiş, 5 dalda Oscar’a aday olan Jean-Pierre Jeunet yapımı filmde, hayranlık uyandıran bir ikili yer alıyor: Audrey Tautou ve Mathieu Kassovitz.

İnsanlara yardım ederken, bir yandan aşkı bulan unutulmaz karakter Amelie’ye film boyunca bir de kedi eşlik ediyor.

Girl, Interrupted (1999)

Angelina Jolie’ye Oscar ödülü kazandıran ve Susanna Kaysen’ın kitabından başarılı bir şekilde uyarlanan filmde, koyu kül rengi tatlı bir kedi görebilirsiniz. James Mangold’un yönettiği 1999 yapımı filmin başrolünde Winona Ryder oynuyor. Ayrıca Elisabeth Moss, Jared Leto, Clea DuVall gibi önemli yetenekler de filmde rol alıyor.

Hayalet (Ghost, 1990)

1990 yılının Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg’li bu klasik romantik filminde hayalete dönüşen Swayze’ın geride tek başına bıraktığı Demi Moore’la iletişim kuramasa da, kediyle göz teması kurduğu sahne özellikle hoş bir ayrıntı. Kedi sahipleri bunun nedenini anlayacaktır.

Ben, Earl ve Ölen Kız (Me and Earl and the Dying Girl, 2015)

Thomas Mann, RJ Cyler ve Olivia Cooke gibi genç yeteneklerin yer aldığı bu hüzünlü film, Jesse Andrews’ın romanından Alfonso Gomez-Rejon tarafından sinemaya uyarlanmış. Filmde Greg’in babasına ait kedinin ismi ise Cat Stevens.

Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis, 2013)

Sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden Ethan Coen ve Joel Coen’in 2013 tarihli filminde Oscar Isaac’e yine bir sarman kedi eşlik ediyor. Hikâyenin içinde yer alan kedinin, olay örgüsüne nasıl bir katkıda bulunduğunu anlamak için filmi görmek gerek. Tabii, izledikten sonra benim gibi hâlâ tam olarak anlayamayabilirsiniz. Coen kardeşlerin bir bildiği vardır.

Filmde yer alan diğer isimler ise şunlar: Carey Mulligan, Justin Timberlake, Adam Driver, John Goodman.