İki Benzer Protagonist: Bathsheba ve Isabel

Thomas Hardy'nin Çılgın Kalabalıktan Uzak (Far from the Madding Crowd, 1874) romanındaki Bathsheba Everdene ile Henry James'in Bir Kadının Portresi'ndeki (The Portrait of a Lady, 1881) Isabel arasında ciddi benzerlikler var.

Henry James'in anlatımı daha alaycı, dolaylı ve yorucu iken, Hardy'nin yazımı doğal, akıcı, alabildiğine merak uyandırıcı ve doğrudan. Yine de iki karakter, Bathsheba ve Isabel kız kardeş gibi birbirlerine benziyorlar. Özgür ruhlular, laflarını evirip çevirmiyorlar,tezcanlılar, kullandıkları ifadeler direkt ve içten. Bathsheba'nın erkekler gibi ata binmesi, bir erkek gibi kendisine miras kalan çiftliği çekip çevirmesi, bekarlığıyla barışık olması ve duygularına göre hareket etmesi, James'in romanında da benzer bir şekilde karşılaştığımız durumlar. Isabel'in ona aşık olan ideal konumdaki bir erkeği, Lord Warburton'ın evlilik teklifini reddedişiyle, Bathsheba'nın çiftlik sahibi, yöredeki en dikkat çekici ve karizmatik adamlardan biri olan, yakışıklı bekar Mr. Boldwood'u reddedişi arasındaki benzerlik gibi.

Başına buyruk bu iki güzel kadın, yaşadıkları dönemin koşulları içinde göze batacak denli cesurlar. Kendi kararlarını veriyor, sorumluluk alıyorlar. Onlar için "feminist" demek istemiyorum, bence herhangi bir "izm"le bağdaşmayacak denli benzersizler. Henry James'in dediği gibi "toplumsal geleneğin değirmeninde öğüt"ülmek istemiyorlar.


Okumalar:
* Bir Kadının Portresi, Henry James, YKY Yayınları, 2012, çev. Necla Aytür-Ünal Aytür
* Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy, Can Yayınları, çev. Nihal Yeğinobalı