İki Gün ve Bir Gece

Belçikalı Jean-Pierre ve Luc Dardenne kardeşlerin, 2014 Cannes Film Festivali Altın Palmiye adayı ve bu sene Film Ekimi'nde de gösterilen filmleri "Deux jours, une nuit" (İki Gün Bir Gece, 2014), çok sade bir olay örgüsü ile, Belçika'nın işçi sınıfından genç bir annenin mücadelesini anlatıyor. Sandra ruhsal rahatsızlığı nedeniyle kullandığı izin sonrası işine dönecektir. Ancak şirket patronu, iş arkadaşlarına Sandra'nın işe dönmesiyle, 1000 Euro ikramiye almak arasında bir seçim yapmalarını söyler. Haftabaşında yapılacak gizli oy öncesi Sandra'nın, arkadaşlarıyla tek tek görüşüp, onlara durumunu anlatması ve onların oyunu kazanması için iki günü vardır.

Benzer bir gerçek yaşam öyküsünden esinlenen film, tüm dünyada işçi sınıfının genel bir görünümünü sunuyor aynı zamanda: Patronun Sandra'ya "Sen yokken aynı işin 17 yerine 16 kişiyle de yapılabildiğini gördük," demesi, sözleşmeli çalışan işçinin iş güvencesinden yoksun oluşu, emekçi sınıfın kendi içinde yaşanan bölünme ve somut bir başarı elde edilemese de -ruhen ve bedenen yıpranmış, narin- Sandra'yı bile daha güçlü ve mutlu kılan birlik duygusu gibi...

Filmi sürükleyip götüren, (ortak yapımcı oldukları 2012 yapımı "Pas ve Kemik" filmini saymazsak) Dardenne Kardeşlerin ilk defa birlikte çalıştıkları Marion Cotillard, gerçekten etkileyici bir iş çıkarmış. Karakterinin hem kimsenin kendisine acımasını istemeyen güçlü, dirençli hem de hassas, iyi kalpli yönünü, inandırıcı bir şekilde sunuyor izleyiciye.


Puanım: 6,0
IMDb Puanı: 7,4
Rotten Tomatoes: 8,4

Yönetmen/Senarist: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Oyuncular: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Catherine Salée