Korkuseverler İçin Doğru Seçim: Dünyanın Sonu

Kanada-ABD ortak yapımı film, Paranormal Activity, The Blair Witch Project, Cannibal Holocaust, Rec, Cloverfield gibi örnekleri olan bir korku sineması alt türü "found-footage" tekniğiyle çekilmiş. Öncesinde daha çok belgesellerde tercih edilen bu yöntem, Cannibal Holocaust'ta oldukça etkileyici bir şekilde kullanılmış, ancak özellikle The Blair Witch Project filmiyle bir anda popüler hale gelmişti. 2007 İspanya yapımı Rec ise, türü oldukça üst seviyeye taşımıştı.

Dünyanın Sonu (The Afflicted, 2013) yeni bir şey söylemiyor belki. Ele aldığı konu, bildiğimiz korku sineması materyalleri. Yine de türüne yeni bir soluk getirmeyi başarıyor, çünkü elindeki kartları doğru şekilde oynuyor. İzlemesi keyifli iki başrol oyuncusu var: Derek Lee ve Clif Prowse. Bu isimler, aynı zamanda filmin yazar ve yönetmenleri.

Birlikte dünya seyahatine çıkan ve bunu internetteki sitelerinde paylaşmak için anbean kameraya kaydeden iki karakterimizin tanıtıldığı giriş sahneleri, oldukça yaratıcı. Geziye başladıkları İspanya, Fransa ve İtalya ile devam eden sahnelerde kullanılan mekanlar güzel seçilmiş, her sahne çok iyi planlanmış. Öyle ki, filmin "kendiliğinden"liği zedelenmediği gibi, doğru kamera açıları kullanılarak, bu doğallık ve akıcılık abartıya kaçmayacak şekilde vurgulanmış.

Çıktıkları yolculukta her şey yolunda giderken, Derek'in esrarengiz bir kızla tanıştıktan sonra uğradığı değişimler de oldukça inandırıcı görüntülerle yansıtılıyor. Şok edici, insanı ekrana kilitleyen, koltuğuna yapıştıran, türünü bir ileri seviyeye çıkaran bir film olmasa da, oldukça keyifli ve türe nefes aldıran bir yapım olduğu söylenebilir.

İki genç sinemacının tutkuyla ve zekice çektikleri filmin, The Conjuring 2'yi merakla beklediğim şu aralar, korku filmi "açlığı"mı yeterince giderdiğini söyleyebilirim.

Ülkemize hayli gecikmeli olarak gelecek olan filmin gösterim tarihi ise, 14 Ağustos.


Puanım: 7,0
IMDb Puanı: 6,3
Rotten Tomatoes: 6,6

Yönetmen/Senarist: Derek Lee, Clif Prowse
Oyuncular: Derek Lee, Clif Prowse