Özgürlük Dansı, Açıkhava'da!

Senarist Paul Laverty, yapımcı Rebecca O'Brien ve yönetmen Ken Loach işbirliğinin son filmi Özgürlük Dansı, İrlandalı komünist lider –aynı zamanda İrlanda’dan sınırdışı edilmiş tek İrlandalı- olan Jimmy Gralton'ın yaşadığı olaylardan esinlenerek, Donal O'Kelly'nin bir oyunundan uyarlanmış. 1919-1921 tarihleri arasında İrlanda halkı, Birleşik Krallık'tan ayrılarak bağımsızlığını elde etmek için mücadele eder. Ancak 1922 yılında Britanya'nın öne sürdüğü anlaşmayı kabul edenler ile etmeyenler arasında bir iç savaş ortaya çıkar. 1921’de iç savaşın eşiğindeyken toplu dansların, çeşitli sanatsal aktivitelerin yapıldığı, derslerin verildiği bir halk salonu açan Jimmy, bu mekanın tehlikeli olduğunu öne süren Katolik Kilisesi ve muhafazakarlar yüzünden ülkeyi terk etmek zorunda kalır. Jimmy'nin salonunu tehlikeli yapan, halkı bir araya getirmesi, insanların kendini eğiterek, okuyarak, var olan kalıpları, Katolik Kilisesi'nin katı kurallarını aşıp bir dünya görüşü oluşturmaya çalışmasıdır elbette.

Jimmy 10 yıl sonra, Amerika'da geçen sürgün yaşamından, annesine göz kulak olmak ve işlerine yardım etmek için geri döndüğünde ise, gençlerin dans edeceği bu salonu tekrar açmaya girişir.

Jimmy Gralton rolünde Barry Ward'ın hayli başarılı bir iş çıkardığı film, 2014 yılının Cannes Film Festivali Altın Palmiye adaylarından biriydi.

Sinematografik açıdan dokunaklı bir yanı olan filmde Jimmy, yıllar sonra salonunun kapısını ilk defa açtığında dışardaki aydınlık içerde, uzun zamandır dokunulmamış olan eşyaların üzerine düşer. Toz ile aydınlık birleşince puslu bir görüntü oluşur. Şiirsellik ile gerçekçiliğin bu türlü bir birleşimi, Ken Loach sinemasının belirgin yönlerinden biri aynı zamanda.

2014 yılında Filmekimi kapsamında ülkemizde gösterilen filmi açıkhavada izlemek isteyenler için, 11 Temmuz Cumartesi günü, saat 20:45'te Ankara'da CerModern tarafından bir gösterimi yapılacak.


Puanım: 8,0
IMDb Puanı: 6,7
Rotten Tomatoes: 6,6

Yönetmen: Ken Loach
Senarist: Paul Laverty
Oyuncular: Barry Ward, Francis Magee, Aileen Henry, Jim Norton, Simone Kirby