Seri Katillerin Çocuklukları

Robert K. Ressler ile Tom Shachtman’ın Whoever Fights Monsters adlı kitabında yer alan bir bölüm, seri katillerin çocukluk ve ilk gençlik yıllarına odaklanıyor.

Öncelikle istisnasız her bir katilin çocukluk yıllarında ciddi duygusal istismara/tramvaya maruz kaldığını anlıyoruz. Bunun sonucunda da ileriki yaşlarında olgun, karşılıklı rızaya dayanan ilişkiler kurmakta, kısacası bir yetişkin olmakta zorlanıyorlar. 

Çocuklar için doğumdan 6-7 yaşına dek en önemli figür, anneleri oluyor. Sevginin de ilk elden öğrenildiği yaş bu.

Edmund Kemper’ın annesi çalıştığı üniversitede saygı gören bir kadın olmasına rağmen, oğluna karşı evde tam anlamıyla terör estirmişti. Hayatındaki bütün eksikliklerinin sorumlusu olarak onu görüyordu ve çok iri olduğu için ergenlik dönemindeki kız kardeşlerini rahatsız edebileceği bahanesiyle onu ikinci kattaki odasından alıp, penceresiz, karanlık bodrum katına yerleştirmişti. 

Ted Bundy, kız kardeşi olduğunu düşündüğü kadının sonradan annesi olduğunu öğrenmişti. Büyükanne ve büyükbabasını da anne ve babası zannediyordu.

Ressler 8 ila 12 yaşlarının, doğru bir şekilde sosyalleşemeyen, kendini yaşıtlarından izole eden, bozuk birer anne figürüne sahip babasız çocuklar için şiddet eğilimli psikolojilerinin oluşmasında oldukça kritik bir dönem olduğundan bahsediyor. Seri katillerin çok büyük bir kısmının beyaz erkeklerden meydana geldiğini biliyoruz. Çocukluklarında bir baba modelinin olmayışı, yaşıtları arasında kendilerini eksik hissetmelerine ve sosyal yaşamdan izole olmalarına yol açıyor. 

Ressler hatırlatıyor; tabii ki çocukluğunu babasız geçiren her insan bir katile dönüşmüyor. Ancak sosyopat olanlar için bahsedilen 8-12 yaşları psikolojik gelişimleri açısından büyük öneme sahip. 

1968 yapımı "The Boston Strangler" filmine esin kaynağı olan Albert DeSalvo’nun babası karısına korkunç bir şekilde şiddet uygulayan bir alkolikti.

Bir diğer korkunç örnek ise Henry Lee Lucas. 10 yaşında bir gözünü kaybeden Lucas’ın annesi seks işçisiydi ve müşterileriyle ilişkiye girerken oğlunu da zorla izlettiriyordu. Ayrıca onu kız çocuğu gibi giydirerek sokağa çıkarıyordu. Bir kazada bacakları ciddi bir şekilde yaralanan babası ise, o daha on üç yaşındayken ölmüştü.


Okuma: Whoever Fights Monsters, Robert K. Ressler ve Tom Shachtman.

Foto: Getty Images