Tanınmamış Yazarların Reddedilmesi

Polonya asıllı Amerikalı yazar Jerzy Kosinski'nin 1968 yılında basılan kitabı Adımlar (Steps), 1969 yılının kurgu dalında Ulusal Kitap Ödülü'nü alır. (National Book Award for Fiction) Kısa hikâyelerden oluşan kitap, yazarın 1965'te yayınlanan Boyalı Kuş'tan (The Painted Bird) sonraki ikinci eseridir.

Kitapla ilgili ilginç olan ve anlatılmaya değer bir olay var. Chuck Ross adlı serbest çalışan bir yazar, edebiyat dünyasında adı duyulmamış yazarların daima reddedileceklerine dair teorisini ispat etmek için, 1975 yılında Kosinski'nin Adımlar'ından birkaç bölümü, önce dört farklı yayınevine takma bir isimle gönderir. Ve dördü tarafından da reddedilir. 1977'de ise bu defa eserin tamamını, kitabı özgün haliyle basan Random House da dahil olmak üzere 10 yayınevi ve 13 edebiyat ajansına yollar. İstisnasız bütün yayınevleri, yani ödüllü eseri halihazırda basmış olan Random House Yayınevi'nin kendisi de kitabı geri çevirirler.

Görünüşe göre, ya hiçbiri eserin Kosinski'ye ait olduğunu anlamamıştır ya da yeni ve tanınmamış bir yazarın kitabını açıp okuma zahmetine girmemiştir.


Kaynak: Steps, Wikipedia