Tezcanlı, Dürüst ve Yiğit Bir Karakter: Bathsheba

Thomas Hardy, unutulmaz karakteri Bathsheba Everdene'i çok seviyor ve bu sevgisini okuyucuya doyasıya hissettiriyor. Romanın sonundan başına dek incelikle işliyor bu sıradışı karakterini. Gözümüzde canlandığı, ete kemiğe büründüğü oranda, olağanüstüleşiyor Bathsheba. Çünkü, "düşüncesiyle davranışı birbirine eş" bir kadın Bathsheba. Küçük, önemsiz hesaplar peşinde değil ve sadece bu nedenle sıradışı değil. Yalvardığı ender anlarda bile onurunu korumayı biliyor, çünkü bu onda içten içe var olan bir şey. Dürüst ve canayakın. İyi ya da kötü aklından geçeni samimi bir şekilde söylemekten geri durmuyor. "Heyecanlı, aceleci bir kız ama yiğit, kendi zararına da olsa hiçbir zaman yalan" söylemiyor. Bu nedenle, yaşamı kendisi için en acı ve yıpratıcı bir yoldan tecrübe ediyor.

Benzer durumu, Henry James'in Bir Kadının Portresi'ndeki (The Portrait of a Lady, 1881) Isabel'de de görmüştük.
Bathsheba, Hardy'nin kendini tutamadığı ve anlatıcılık vasfını biraz genişlettiği bir anda tanımladığı gibi, "Büyük adamların analarının yaratıldığı topraktan"... "Hanımların çaylı toplantılarında nefretle, dükkânlarda korkuyla karşılan"an, "buhranlı zamanlardaysa baş tacı" edilebilecek bir kadın.

Gerçi roman boyunca Hardy'nin belki yaşadığı çevreyle etkileşimi sebebiyle ataerkillikten bir türlü kurtulamadığını hissediyoruz ve mesafesini koruyamıyor ama yine de, Hardy'nin dilinden yaratılan Bathsheba'yı sevmemek elde değil.


Okumalar:
* Bir Kadının Portresi, Henry James, YKY Yayınları, 2012, çev. Necla Aytür-Ünal Aytür
* Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy, Can Yayınları, çev. Nihal Yeğinobalı